Odense Avisen

Nyheder og indsigt fra Odense.

odenseavisen.dk › Krimi

Tyveri i Biltema

Tyveri i Biltema

I Biltema på Skærbækvej i Fredericia var der søndag eftermiddag en episode, hvor tre rumænske statsborgere gjorde et forsøg på at stjæle en større mængde værktøj.

Sydøstjyllands Politi blev informeret om situationen klokken 15.47. Vagtchef Rune Nielsen fra Sydøstjyllands Politi meddeler, at de tre personer blev standset på Fyn i en bil. De blev herefter eskorteret til politistationen for yderligere afklaring.

De tre rumænere er søndag eftermiddag fortsat på politistationen, hvor der arbejdes på sagsbehandlingen.

Del artiklen

Læs også

Sten gennem rude og indbrudsforsøg med beboere hjemme holdt Fyns Politi beskæftigetOpbrudte vinduer, stjålne nummerplader og flere stofsigtelser i døgnrapporten fra FynTyve har stjålet nummerplader fra flere bilerBilist flygtede fra uheld, men efterlod sin nummerplade