Odense Avisen

Nyheder og indsigt fra Odense.

odenseavisen.dk › Krimi

Syrebombe kastet mod børn på skole

Syrebombe kastet mod børn på skole

Torsdag aften klokken 21.33 blev politiet kaldt ud til Lyshøjskolen i Kolding, efter en syrebombe blev kastet ned fra skolens tag mod to mindreårige, der spillede fodbold.

Vagtchef Torben Wind fra Sydøstjyllands Politi oplyser, at de to børn ikke kom til skade ved hændelsen.

Politiet er i gang med en efterforskning af gerningsstedet, hvor de også vil gennemgå skolens videoovervågning for at indsamle yderligere oplysninger. Derudover søger de stadig vidner, der kunne have set eller hørt noget i forbindelse med episoden. Vagtchef Torben Wind opfordrer vidner til hurtigt at melde sig, så tendensen med at kaste syrebomber ikke spreder sig yderligere.

- Det giver en høj straf med legemsbeskadigelse og er samtidig et enormt farligt projekt, advarer vagtchefen.

Politiet fortsætter efterforskningen og håber på vidneudsagn, der kan hjælpe dem med at opklare sagen, og forhindre lignende hændelser i fremtiden.

Del artiklen

Læs også

Sten gennem rude og indbrudsforsøg med beboere hjemme holdt Fyns Politi beskæftigetOpbrudte vinduer, stjålne nummerplader og flere stofsigtelser i døgnrapporten fra FynTyve har stjålet nummerplader fra flere bilerBilist flygtede fra uheld, men efterlod sin nummerplade