Odense Avisen

Nyheder og indsigt fra Odense.

odenseavisen.dkPolitik

Susanne Eilersen: Fredericia står stærkt – men efteråret bliver svært

Susanne Eilersen: Fredericia står stærkt – men efteråret bliver svært

POLITIK. Torsdag den 11. juni 2026 inviterede Fredericia AVISEN 1. viceborgmester i Fredericia, Susanne Eilersen fra Dansk Folkeparti, til en samtale om den kommunalpolitiske status netop nu og udsynet frem mod resten af 2026.

Det blev en længere samtale om et solidt fundament for byrådet, fremgang i Fredericia, en succesfuld bosætning, behovet for forbedringer på familieområdet via analyse og teknologi, et bedre politisk klima og en mere tilgængelig borgmester, økonomiske udfordringer der kræver svære prioriteringer, og en balance mellem velfærd og fremadrettede investeringer.

Se hele interviewet her

Del artiklen

Læs også

Moderaterne vil afskaffe AulaRegeringen kalder til pressemøde efter historisk dårlige PISA-resultaterAldrig har danske skoleelever klaret sig så dårligtNår systemet fejler, skal der være en dør at banke på