SPORT. Jesper Jensen er tilbage i spidsen for Håndboldkvinderne, når de samles i april til de sidste opgaver, han har som dansk landstræner. De to kommende kampe mod Tyskland bliver hans sidste som træner for det danske landshold. Det bliver en rutineret landsholdstrup, der møder Tyskland i to kampe i april. Jesper Jensen har nemlig valgt at udtage en trup, der udelukkende består af velkendte ansigter. Nanna Hinnerfeldt, der fik sin debut ved Golden League i Holland, er også med igen.

– Hvor vi under marts-samlingen havde fokus på at introducere flere nye spillere til landsholdet, har denne samling fokus på det kommende VM i Tyskland og Holland. Derfor er en stor gruppe af de rutinerede spillere med denne gang. Det er dem, vi regner med, skal med til VM, selvom det ikke er os, der udtager truppen til den tid, siger Jesper Jensen.

Landsholdssamlingen og kampene mod Tyskland bliver Jesper Jensens sidste opgave som dansk landstræner. Efter fem år i spidsen for Håndboldkvinderne venter der et nyt job i Ungarn.

Derfor glæder det Jesper Jensen, at han får mulighed for at tage ordentlig afsked med holdet, efter at han gik glip af Golden League i Holland.

– Jeg er enormt glad for at få lov til at stå i spidsen for Håndboldkvinderne én sidste gang. Jeg var meget ærgerlig over at misse den sidste samling og kampene i Holland, så jeg glæder mig derfor til at få en sidste tur med holdet og alle de gode mennesker omkring det, siger landstræneren.

– Jeg håber, at vi kan slutte af med to gode kampe mod Tyskland og på den måde aflevere et hold til en ny landstræner, som forhåbentlig vil videreføre mange af de gode ting, holdet besidder frem mod VM senere på året, siger Jesper Jensen.

Danmark møder Tyskland i Hamborg onsdag den 9. april kl. 20.30. Lørdag den 12. april kl. 13.30 tager Danmark imod Tyskland i Sydbank Arena i Aabenraa. Begge kampe kan ses på TV 2’s kanaler og platforme.

Truppen

Målvogtere

Sandra Toft, Györ

Anna Kristensen, Team Esbjerg

Fløjspillere

Andrea Aagot, Odense Håndbold

Elma Halilcevic, Odense Håndbold

Emma Friis, CSM Bucuresti

Trine Østergaard, CSM Bucuresti

Bagspillere

Mette Tranborg, Team Esbjerg

Michala Møller, Team Esbjerg

Line Haugsted, Team Esbjerg

Helene Kindberg, København Håndbold

Kristina Jørgensen, Györ

Anne Mette Hansen, Metz

Mie Højlund, Odense Håndbold

Helena Elver, Odense Håndbold

Sarah Paulsen, Sønderjyske

Stregspillere

Kaja Kamp, Team Esbjerg

Rikke Iversen, Team Esbjerg

Nanna Hinnerfeldt, Ringkøbing Håndbold

Derudover deltager Odense Håndbolds Louise Burgaard i træningerne mandag, tirsdag og fredag.

EFTERLAD ET SVAR

Indtast venligst din kommentar!
Indtast venligst dit navn her