Odense Avisen

Nyheder og indsigt fra Odense.

odenseavisen.dk › Sport

GOG’s trup er på plads med ny tilgang

GOG’s trup er på plads med ny tilgang

GOG har sikret sig den 26-årige stregspiller Andreas Nielsen. Dermed er deres trup komplet.

Igennem længere tid har GOG været på markedet for at sikre sig en spiller, der kan gøre sig på stregen og i midterforsvaret. Det sker, da klubben fra Sydfyn til den nye sæson har mistet forsvarsspecialisten Frederik Clausen og stregspilleren Anders Zachariassen.

Det er nu lykkedes at finde sådan en spiller i form af Andreas Nielsen, der senest har spillet i den svenske klub Önnereds HK.

- Vi har længe været på udkig efter en spiller yderligere, der kunne udfylde en plads i midterforsvaret. Derfor er det glædeligt, at det nu er lykkedes med Andreas, der begynder træningen sammen med den øvrige trup og det nye trænerteam torsdag, siger GOG-direktør Kasper Jørgensen.

I løbet af karrieren har Andreas Nielsen også repræsenteret den nordmakedonske klub Eurofarm Pelister, Mors-Thy Håndbold og Nordsjælland Håndbold.

Del artiklen

Læs også

Færre unge får en autismediagnose i Trekantområdet end i resten af landetGymnasieeleverne får lavere karakterer i skriftlig danskSten gennem rude og indbrudsforsøg med beboere hjemme holdt Fyns Politi beskæftigetOpbrudte vinduer, stjålne nummerplader og flere stofsigtelser i døgnrapporten fra Fyn