Odense Avisen

Nyheder og indsigt fra Odense.

← odenseavisen.dk

Forsinkelser og færre tog mellem Fredericia og Aarhus H

Forsinkelser og færre tog mellem Fredericia og Aarhus H

Rejsende mellem Fredericia og Aarhus H må væbne sig med tålmodighed mandag formiddag. En signalfejl i Aarhus tidligere på dagen har ført til ændringer i togtrafikken, og der forventes forsinkelser og aflysninger frem til cirka kl. 13.

InterCity-togene, der normalt kører mellem Aarhus H og Esbjerg, er aflyst på strækningen mellem Aarhus H og Fredericia. Passagerer opfordres til at holde sig opdateret via DSB’s trafikinformation for alternative rejsemuligheder.

Del artiklen

Læs også

13-årigs elløbehjul i Fredericia kørte 78 kilometer i timenTogbusser kører mellem Fredericia og Odense mindst til søndagLange køer og fyldt banegård i Fredericia efter nedfalden ledningFærre unge får en autismediagnose i Trekantområdet end i resten af landet