SPORT. Det var tæt på, men det blev alligevel ikke i dag, at FC Fredericia kunne fejre en historisk oprykning til Superligaen. Holdet leverede dog en stærk indsats i en medrivende og intens kamp mod OB på Nature Energy Park i Odense. Kampen endte 1-1, og fredericianerne må derfor vente lidt endnu med at åbne champagneflaskerne.

Omgivet af fanatiske tilhængere, der allerede før kampstart fyldte udebaneafsnittet med røde og sorte flag, blev kampen præcis den store fodboldoplevelse, man kunne have håbet på.

Foto: AVISEN / Mille Dyhrberg

OB startede med at kontrollere bolden, men Fredericia viste tidligt, at de kom for at spille med. Allerede efter 5 minutter var Patrick Egelund tæt på at bringe FC Fredericia i front med en god afslutning efter et fremragende indlæg fra Svenn Crone.

Bare to minutter senere eksploderede udebanetribunen i jubel. Jakob Jessen erobrede bolden på midten af banen og sendte straks Moses Opondo afsted, der iskoldt passerede OB-målmand Martin Hansen til en tidlig 1-0 føring til FC Fredericia. Glæden var enorm, og for et øjeblik syntes oprykningsfesten at være rykket til Odense.

Men fynboerne svarede hurtigt igen. OB satte et kraftigt pres ind mod fredericianernes mål, og allerede i kampens 10. minut fik Louicius Deedson udlignet efter flere intense forsøg. Fra dette tidspunkt blev kampen et åbent slag med chancer i begge ender.

OB pressede med farlige indlæg og havde blandt andet en afslutning på stolpen efter en dårlig aflevering fra FC Fredericias Svenn Crone. Men fredericianerne viste kampånd og evnen til at skabe gode muligheder, især via Gustav Marcussen og Patrick Egelund. I slutningen af første halvleg forsøgte Egelund igen, men måtte nøjes med et hjørnespark efter en flot dribletur fra Marcussen.

Anden halvleg fortsatte i samme høje tempo, hvor FC Fredericia i perioder havde kontrol over kampen. Efter 53 minutter fik Fredericia en stor chance, men OB reddede på stregen. Herefter skiftede FC-træner Michael Hansen ud, og det gav fornyet energi. Ind kom blandt andre Asbjørn Bøndergaard, der hurtigt viste farlighed, men også måtte se OB presse hårdt på den anden vej.

FC Fredericias forsvar stod fast med især målmand Valdemar Birksø og forsvarsspiller Svenn Crone i nøgleroller. Crone leverede en livsvigtig clearing på målstregen efter 73 minutter, hvilket holdt fredericianerne inde i kampen. Samtidig begyndte fansene at overdøve stadion med sang og opbakning, hvilket gav spillerne energi i de sidste afgørende minutter.

Med mindre end fem minutter tilbage satsede begge hold offensivt, og især FC Fredericia gik hårdt efter sejren. Men det blev ved lige ved og næsten. Emilio Simonsen og Agon Mucolli kom på banen i kampens slutminutter, men trods flere store muligheder – blandt andet en mulig friløber, som Mucolli akkurat missede – sluttede kampen uafgjort.

Oprykningsdrømmen lever stadig i bedste velgående. FC Fredericia har med resultatet nu seks point ned til AC Horsens, som vandt deres kamp mod Esbjerg. Der resterer tre runder af sæsonen, og FC Fredericia har derfor stadig muligheden for at sikre sig oprykningen allerede i næste runde hjemme på Monjasa Park mod Hvidovre den 9. maj.

Fansene takkede spillerne med stående bifald efter kampen, og selvom fejringen udeblev i dag, er håbet stærkere end nogensinde i Fredericia, hvor man allerede begynder at drømme om den kommende kamp, hvor oprykningen endelig kan blive en realitet.

Foto: AVISEN / Mille Dyhrberg

Kampfakta:
OB – FC Fredericia 1-1 (1-1)
Nature Energy Park, Odense
Tilskuere: 5524
Dommer: J. Karlsen

Mål:
0-1 Moses Opondo (7′)
1-1 Louicius Deedson (10′)

Gule kort:
OB: Max Ejdum (30′), Marcus McCoy (40′)
FC Fredericia: Felix Winther (72′)