Odense Avisen

odenseavisen.dk › Kultur

Dario Campeotto er død

Dario Campeotto er død

Den anerkendte sanger og entertainer, Dario Campeotto, er afgået ved døden efter en længere periode med sygdom, ifølge en udtalelse fra familien til Ritzau. Den elskede sanger sov stille ind den 1. april i en alder af 84 år på Frederiksberg, omgivet af sin nærmeste familie.

Dario Campeotto gennemgik en operation for bugspytkirtelkræft sidste sommer. Han måtte i november sidste år trække sig fra sin deltagelse i "Dansk Slager Parade 2023" på grund af sygdom, hvilket familien annoncerede på Facebook.

Campeotto fik sit store gennembrud i 1961, da han med nummeret "Angelique" opnåede en femteplads for Danmark ved Eurovision Song Contest i Nice. Sangen blev hans signaturmelodi og markeringen af begyndelsen på en livslang musikkarriere.

Del artiklen
Spil – prøv vores spil på odenseavisen.dk →

Læs også

Politiet sigtede fire for narkokørsel på 48 minutterTre bilister sigtet for at køre påvirket af stoffer, mens indbrud ramte både Fyn og LangelandTogtrafikken er stoppet mellem Odense og FredericiaKommunikationen skal tjene ledelsesstrategien