Odense Avisen

Nyheder og indsigt fra Odense.

odenseavisen.dk › Krimi

38-årig syrisk mand varetægtsfængslet i sag om menneskesmugling

38-årig syrisk mand varetægtsfængslet i sag om menneskesmugling

Den 38-årige mand nægter sig skyldig, men kærede ikke varetægtsfængslingen.

En 38-årig syrisk mand blev onsdag ved et grundlovsforhør ved Retten i Sønderborg varetægtsfængslet i fire uger, sigtet for overtrædelse af udlændingelovens bestemmelser om menneskesmugling.

Den 38-årige mand sad bag rattet i en svensk indregistreret personbil med en 25-årig syrisk mand som passager, da køretøjet tirsdag eftermiddag blev taget ud til stikprøvevis indrejsekontrol ved Padborg Grænse.

Ved kontrollen stod det klart, at den 25-årige mand ikke havde gyldige indrejsedokumenter, hvorefter begge personer blev anholdt.

Den 38-årige mand nægter sig skyldig, men kærede ikke varetægtsfængslingen.

Den 25-årige mand blev efterfølgende udleveret til tysk politi.

Udlændingekontrolafdeling Vest (UKA Vest) er en specialenhed i Syd- og Sønderjyllands Politi, der er placeret i Padborg. UKA Vest bekæmper grænseoverskridende kriminalitet i grænseområdet, ligesom afdelingen analyserer, efterforsker og moniterer grænseoverskridende kriminalitet i grænseregionen - eksempelvis omrejsende kriminelle grupper og arbejder i den forbindelse tæt sammen med Landespolizei, Bundespolizei og Zoll i Tyskland. UKA Vest har endvidere ansvaret for den midlertidige grænsekontrol til Tyskland.

Del artiklen

Læs også

Tricktyv forsøgte at tage guldkæde fra halsen og flygtede, da nabo dukkede opAlvorligt uheld, to brande og fire stofpåvirkede bilister på ét døgn81-årig sigtet for drab efter knivstikkeri i OdensePerson kørt på OUH efter muligt knivstikkeri i Odense